Botoks

Toksyna botulinowa typu A, zwana potocznie botoksem, znalazła szerokie zastosowanie w dziedzinie medycyny estetycznej. Wszystko za sprawą jej paraliżującego mięśnie działania. Dzięki zablokowaniu przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniem, botoks sprzyja rozluźnieniu i wygładzeniu wybranego fragmentu skóry. Jest on nieocenioną bronią w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Z jego pomocą zniwelować możemy nawet głębokie zmarszczki i bruzdy oraz inne mankamenty urody:

  • Kurze łapki
  • Zmarszczki na czole (lwia zmarszczka, zmarszczki poziome)
  • Zmarszczki nad górną wargą
  • Opadające kąciki ust
  • Bruzdy na szyi
  • Opadające powieki

Botoks bywa wykorzystywany nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Uchodzi on za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami, a także nadpotliwości pach, dłoni czy stóp.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej zalicza się do tzw. “zabiegów lunchowych”, gdyż czas jego trwania nie przekracza 30 minut. Ta prosta procedura nie wymaga żadnych przygotowań. Aby zwiększyć komfort zabiegu, na życzenie pacjenta możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego. Przy pomocy cienkiej igły, lekarz wykonuje kilka nakłuć w wybrany obszar ciała. Zwykle są to mięśnie twarzy. Efektem zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest relaksacja mięśnia, która następuje od 2 do 14 dni po dokonanych zastrzykach. Rezultaty te utrzymują się 3-6 miesięcy, w zależności od cech indywidualnych pacjenta.