Dermatoskopowa ocena znamion

Dermatoskopowa ocena znamion to badanie wykonywane przy użyciu dermatoskopu. Polega ono na dokładnej obserwacji zmiany barwnikowej, która uwzględnia takie jej parametry, jak: asymetria, odgraniczenie czy nierównomierność odcieni w obrębie znamienia. Ocenie poddawane są zmiany barwnikowe, melanocytowe oraz niemelanocytowe (np. naczyniowe). Badanie to jest bardzo ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, zapobiegając rozwojowi czerniaka.

Kto powinien poddać się dermatoskopowej ocenie znamion?

Regularne wykonywanie dermatoskopowej oceny znamion jest rekomendowane osobom o bardzo jasnej karnacji, z licznymi znamionami barwnikowymi lub tym, u których w rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również amatorzy częstego opalania.

Konsultacji z dermatologiem wymagają wszelkie znamiona skórne, które zmieniają swój wygląd (np. szybko rosną, łuszczą się), jak i te o nieregularnych krawędziach czy niejednolitej barwie. Wskazaniem do badania dermatoskopem są także znamiona, które krwawią, swędzą lub sprawiają ból.

Jak wygląda dermatoskopowa ocena znamion?

Dermatoskopowa ocena znamion jest badaniem mikroskopowym, które umożliwia kilku- lub kilkunastokrotne powiększenie obserwowanej zmiany oraz jej utrwalenie w pamięci komputera. Na podstawie uzyskanego obrazu lekarz analizuje i klasyfikuje znamię, a w przypadku wykrycia niepokojących objawów, zaleca metodę jego usunięcia. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne oraz nie wymaga od pacjenta wcześniejszych przygotowań.